AKA – ARAMA KURTARMA ARAŞTIRMA DERNEĞİ

0
2705

AKA – ARAMA KURTARMA ARAŞTIRMA DERNEĞİ

Marmara Depremi’nin hemen ardından örgütlenmiştir. Marmara Depremi’nde Arama Kurtarma çalışmalarında ve yardım ekiplerinde görev almış konusunda uzman kişilerin kurduğu ve deprem sonrasında durumun farkına varan gönüllülerin de eğitimlere katıldığı bir gruptur.

AKA ağırlıkla mühendis ve mimarların oluşturduğu, Elektronik ve Teknoloji ile yapı kimyası ve fiziği konusunda tecrübesini, kurtarma sırasındaki deneyimlerinin yanısıra; bilgilerini paylaşmayı, alınması gereken önlemleri belirlemeyi, arama ve kurtarma çalışmalarında etkin aletleri ve kullanımlarını araştırmayı, bu bilgileri eğitim çalışmaları ile tüm gönüllü gruplara aktarmayı, operasyon ekibi ile de arama ve kurtarma çalışmalarında görev almayı ilke edinmiştir. Eğitimler öncelikle trafik kazaları ve deprem sonrası kurtarma çalışmalarına göre programlanmıştır.

AKA Arama Kurtarma Araştırma Derneği İletişim Bilgileri
Adres                        :Atatürk Mh. Meriç Cd. 2-18 Ataşehir / İSTANBUL
Telefon                    : 
0216 455 97 10  Gsm:0544-4704002 – 0(532)6240569
Web Sitesi               : http://aka.org.tr
E-mail                        :
aka@aka.org.tr  

YILLARA GÖRE AKA FAALİYETLERİ

2000 yılında kurulduğu günden bugüne kadar aktivitelerine devam eden AKA’ nın faaliyetlerine baktığımızda ;

2016 yılında tüm Devlet Hastanelerinin personeline arama kurtarma eğitimi verilmiştir. Beşiktaş Belediyesi Arama Kurtarma ekibi ile ortak çalışma protokolü imzalanmıştır.

2015 yılında okul ve devlet kurumları eğitimleri devam etmiştir. Dalaman Açık Hava cezaevinde 1200 kişiye, hükümlü ve çalışanlarına hafif arama kurtarma eğitimi verilmiştir. Acil kurtarma adına motosiklet ekibi kurulmuş ve eğitimleri halen devam etmektedir.

2014 yılında AFAD Ankara’ dan eğitim alınmış. 10 kişilik bir ekip AFAD eğitmeni olarak tüm resmi kurumlara eğitim vermiştir. AKA iç eğitimleri her yıl iki kere ağır arama kurtarma eğitmi olarak devam etmektedir.

2012-2013 yılları arasında, Milli Eğitim’ in tüm İstanbul okullarına eğitim verilmiştir.

2011 yılında Van Depremine 8 kişilik bir ekiple kurtarma çalışmalarına yardım edilmiştir. Ayrıca İsok İstanbul rallisinde alan güvenliği sağlanmıştır.

1 Ocak 2010 da AKA ‘ nın kuruluşunun 10. Yılı, etkinliklerle kutlanmıştır. 8 Mart 2010 Elazığ depremine 10 kişilik ekip yollanarak rehabilitasyon çalışmalarına yardımcı olunmuştur.

2009 yılında AKA üyelerine operasyon eğitimi verilmiştir. İstanbul rallisinde parkur güvenliği alınmıştır.Sivil Savunma haftası kapsamında , Bebek Tevfik Fikret İlköğretim Okulu’ na deprem ve yangın konulu eğitim verilmiştir. AKA trafik kazalarına müdahale eğitimi verilmiştir. UMKE’ nin Kartepe’ de düzenlediği “Dağ Kurtarma Tabikatı’ na katılım sağlanmıştır. AKA Deprem fay hatlarına inceleme gezisi yapılmıştır. Hasanpaşa’ da çöken ahşap binaya operasyon ekibi gönderilmiştir. Sel felaketinin yaşandığı Çatalca ‘ da , özellikle Aziz Nesin Vakfında hasar tespit ve tekrar yükselebilecek sulara karşı alınabilecek önlemlerle ilgili yardım çalışmalarına katılım sağlanmıştır. Sel alarmıyla ilgili olarak operasyon birimleri hazırlanmış ve Kartal ,Pendik, Küçükyalı, Bostancı ve Erenköy’ de arama- kurtarma çalışmaları yapılmıştır.

2008 yılında Üsküdar Paşa Kapısı İlköğretim Okulunda 45 öğrenciye “ Temel Afet Bilinci” eğitimi verilmiştir. Davutpaşa Çiftehavuzlar Caddesinde bir havai fişek imalathanesine meydana gelen patlamada, bina yıkılması sonucu oluşan göçükte arama kurtarma çalışması yapılmıştır.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Beşiktaş şubede burs alan çocukların annelerine deprem konusunda bilinçlendirme toplantısı yapılmıştır. Düzce itfaiyesi ile birlikte bieğitim ve tatbikat yapılmıştır. ÇYDD Beşiktaş şubeden burs alan 25 liseli ve 4 gönüllüye temel afet bilinci eğitimi verilmiştir. Adalar Orman Müdürlüğü ile Çevre konulu gezi ve eğitimi yapılmıştır. Kocaeli ve İstanbul illerinde MGK’ nın düzenlediği GÜVEN 2008 tatbikatına AKA ekipleri katılım sağlamıştır.

2007 yılında Ernst&Young firması personeline (44 Kişi) ,Korupark Lions kulübü üyelerine (19 Kişi) A’ dan Z’ ye İlk AdımToplum Afet Bilinci eğitimi verilmiştir. AKA yeni üyelerine Hafif kurtarma eğitimi verilmiştir. Zeytinburnundaki bina çökmesi olayına motosikletli ekiplerle katılım sağlanmıştır. 17 Ağustos ‘ ta anma programı çerçevesinde bir jeep ve altı motosikletli ile AKA Caddebostan ‘ dan Bostancı’ ya kadar olan güzergahta temel afet bilinci ile ilgili çocuk kitapları ve AKA broşürleri dağıtılmıştır. Bursa Afet 2007 tatbikatına katılım sağlanmıştır. Demirtaş Döküm Emaye Mamulleri A.Ş. ‘ de 30 personele temel afet bilinci eğitimi verilmiştir. Rumelifenerinde dalgalar arasında kaybolan Baba Cemal Tayfun Gökhan’ ı arama çalışması yapılmıştır.

2006’ da Kartal Hasan Saim Ekim İ.Ö.O öğrenci ve öğretmenlerine (300 kişi) A’ dan Z’ ye İlk AdımToplum Afet Bilinci eğitimi verilmiştir. Kadıköy Belediyesi arama kurtarma ekibinin eğitimlerinin 1. Bölümü Kadıköy Acil Durum Yönetim ve Eğitim merkezlerinde gerçekleştirilmiştir . İstanbul TANSAŞ Lojistik Deposu’ nun sundurma çatısının çökmesi olayı ile ilgili kurtarma operasyonuna katılım gerçekleştirilmiştir. Yeni Sanayi bölgesindeki depo yangınına Düzce İtfaiyesi ile birlikte müdahale edilmiştir. Bursa’ da meydana gelen Bina çökme olayına AKA ekipleri (16 kişi) katılarak arama ve kurtarma çalışmasında bulunulmuştur. Temizlik ürünleri satışı yapana bir depoda çıkan yangına Düzce İtfaiyesi ile birlikte müdahale edilmıştır. AKA Derneği ile Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü arasında protokol imzalanmıştır. Çankırı otomobil ve motor sporları derneği üyelerine ve Nitromax AŞ firmasının Ankara’ daki çalışanlarına A’ dan Z’ ye İlk AdımToplum Afet Bilinci eğitimi verilmiştir.

2000 ve 2005 yılları arasında da sayısız eğitim, arama kurtarma faaliyeti, tabikatlara katılım görevleri icra edilmiştir.

 

AKA’ dan GÖNÜLLÜLERE

Gelin deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Gelin çocuklarımıza doğayla barış içinde bir gelecek hazırlayalım!, Enkaz çalışmasına katılanlar, Bilgili ve tecrübeli gönüllüler, Kurtarma araçları sahipleri, Sponsorluk desteği vermek isteyen yardımseverler, aka@aka.org.tr mail adresine e-posta’ larınızı bekliyoruz!

HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY VARDIR!!!
 

YORUM BIRAK