At’la Terapi Merkezi Engelliler İçin Fark Yaratacak.

0
529

Marmara Üniversitesi Topluma Hizmet Uygulamaları dersi öğrencilerinden Yiğit Bulut’un yazısı Gönüllü Platformunda yayınlanmak üzere seçilmiştir

  • Türkiye Jokey Kulübü’nün sosyal sorumluluk projeleri arasında önemli bir yere sahip olan, Atla Terapi Merkezi Veliefendi Hipodromu bünyesinde haftanın 3 günü hizmet veriyor.
  • Engelliler Haftası’yla birlikte 14 Mayıs Perşembe günü hizmete açılan merkezde; özel eğitim alan, Apranti Eğitim Merkezi mezunu eğitmenler ve özel çiftliklerde yetiştirilmiş 4 at, 1 at’la terapi uzmanı, 3 adaptif binicilik uzmanı, “ Yan yürüyücü” olarak adlandırılan destek ekiple birlikte Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri 10.30 – 17.30 saatleri arasında ücretsiz olarak hizmet veriliyor.
  • Merkezden; tedavisine fizyoterapist raporuyla izin verilen tüm engelli çocuklar ücretsiz olarak belli bir program dahilinde yararlanabiliyor.
  • Atla Terapi Merkezi fikrini ortaya çıkarıp, projenin oluşmasında büyük katkısı olan TJK Genel Sekreteri Necati Demirkol Habertürk TV’ye konuştu. Demirkol; “İçinde At olan bütün projlerden büyük heyecan duyuyoruz. Atla Terapi, maalesef ülkemizde yeterince gelişememiş bir tedavi şekli. At’ın yürüyüşündeki dinamik ve ritmik hareketler, özellikle engelli çocuklarda, birçok sistem ve duyunun uyarılmasına vesile oluyor.
  • TJK olarak Atla Terapi Merkezi’ni açmaktaki amacımız; engelli kardeşlerimizin denge, koordinasyon, duruş kontrolü, ince motorik gelişimlerini sağlamak, konuşmayı uyarmak ve iletişim becerilerini artırmaları için destek olmak. Takdir edeceğiniz gibi, yeşil alan ve parkların fazla olmadığı bir şehirde yaşıyoruz. Projemizin bu anlamda ihtiyaca da cevap vereceğine inanıyorum.
  • Veliefendi ailesi olarak çocuklarımızı bağrımıza basıyoruz, aileleri ile hoşça vakit geçireceği bir ortam hazırlıyoruz. Onların umutla bakan gözlerine ve gülen yüzlerine ve tabiî ki ailelerine hayır dualarına ihtiyacımız var. Atın nefesinde bereket vardır, atlar her derde devadır” dedi.

YORUM BIRAK