Bisiklet Yolları Yaygınlaştırılmalı

0
864

Aklım eskilere, çocukluğuma kaydığında ilk anımsadığım şey bisiklet olur. Önceleri hevesle bindiğim bir oyuncaktı. Ortaokuldan başlayarak lise dahil 6 yıl boyunca benim için vazgeçilmez bir araca dönüştü bisiklet. Büyüdüğüm kasabada okul evimize uzaktı. O yıllarda motorlu araç sayısı da, trafikteki araç sayısı da çok azdı.

Benim durumumda olanlar okula bisikletle gelip giderlerdi. Okul yönetimi bisikletler için özel park alanı bile yapmıştı. Geldiğimizde bisikletimizi demirlere kitler, paydos saatinde binip boş yollarda keyifle evimiz dönerdik. Bir bisiklet tutkunu olarak çok uzun yıllardır sevdiğim bu araçtan içinde bulunduğumuz kentsel koşullar nedeniyle maalesef uzağım. Bunun için Hollandalılara özeniyorum, onları gıpta ile izliyorum.

Bisiklet Hollanda’da günlük yaşamın vazgeçilmezi. Hollandalılar için “Neredeyse bisiklet üzerinde doğar.” derler. Çok küçük yaştan itibaren bisiklet kullanmasını öğrenirler. İlkokuldan üniversiteye kadar hemen hemen bütün öğrenciler okula bisikletle gidip gelir.

Sadece öğrenciler mi? Memurlar, işçiler, iş adamları hatta bakanlar ve başbakanlar işe gidip gelmek için çoğunlukla bisikleti tercih eder.

Ülkenin nüfusu 16 milyon, bisiklet sayısı 20 milyon. Bisikletin yaygın kullanılması elbette Hollanda’yla sınırlı değil. İsveç, Danimarka gibi Batı Avrupa ülkeleri birbirleriyle yarışıyorlar. Uzak doğu ülkeleri özellikle Çin de batı ülkelerinden pek geri değil. Dünya artık bisikleti, çocuklukta karne armağanı olarak alıp, birkaç kere binildikten sonra kömürlüğe ya da tavan arasına atılan bir araç olmaktan çoktan çıkardı, günlük yaşamın vazgeçilmezi yaptılar.

Bisiklet kullanımının, desteklendiği ülkelerde günlük ulaşımın ciddiye alınır bir oranı bisikletle yapılıyor. Örneğin Danimarka’da % 18, Hollanda’da % 27’yi geçiyor.  Bazı Uzakdoğu ülkelerinde ise % 40’ lara varıyor. Maalesef Türkiye’de bisiklet kullanımına yönelik bir devlet politikası yok.

Yerel yönetimlerin cılız girişimleri ise son derece yetersiz. Ulaşımda kulanım ise  istatistiklere girmeyecek kadar az. 

Bisiklet Yolları Yapılmalı…

Bisikletli ulaşım dünyanın her yerinde çağdaş yaşamın bir parçası. Hem ucuz, hem sağlıklı bir ulaşım aracı. Kentlerin büyümesi, artan nüfus beraberinde ulaşım sorununu getiriyor. Kentlerimizi kirleten karbon salınımının %15-20’si trafikteki araçlardan kaynaklandığı düşünülürse ulaşımın “temiz araçlarla” yapılmasının önemi daha iyi anlaşılır. Bisiklet doğaya hiçbir zararı olmadığı gibi insan sağlığına katkısı ile en temiz, en çevreci ulaşım aracı. Bu nedenle bisiklet yolları yaşamsal önem taşıyor.

Yapılan anketlerde “Güvenli bisiklet yolları olsa kısa mesafe ulaşımınız bisiklet ile yapar mıydınız?” sorusuna %80- %97Evet” cevabı alınmış.  Bu da toplumun bu konuda aslında ne kadar hazır olduğunu gösteriyor.

Ülkemizde en kısa zamanda entegre kısa mesafe bisiklet yollarının yapılması gerekiyor. 6-7 kilometreye kadar olan mesafelerde bisiklet trafiği rahatlatacaktır.

Plansız, hesapsız, doğayı gözetmeyen, çarpık kentleşme trafik dahil şehirlerimize ağır yükler getiriyor. Tüm Kamuoyu yoklamalarında İstanbul’un sorunlarının başında trafik geliyor. Diğer büyük kentlerde de bu durum farklı değil. Özellikle kısa mesafelerde bisikletle ulaşım iyi bir seçenek olabilir. Bunun için yerel yönetimlerinin öyle “adet yerini bulsun” anlayışıyla değil, konuyu ciddi olarak gündeme alması gerekiyor.

Gerçekleşebilir bu çağdaş talep için öncellikle vatandaşların duyarlılığı, baskı gücü oluşturması önemli.

Salman ALTUNDAL 

YORUM BIRAK