Bolu Bağışçıları Vakfı

0
678

Gönüllü Platformu’nda birlikte çalıştığımız gönüllü kuruluşları tanıtıyoruz.

Bolu Bağışçılar Vakfı ;
Bolu Bağışçılar Vakfı 2008 yılında şehrin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yapılan her türlü sivil projeyi desteklemek üzere 32 Bolulu işinsanının kaynaklarını birleştirmesi sonucu ortaya çıktı. BBV dünyada en fazla yaygınlık gösteren vakıf türü olarak bilinen “community foundation” modelini temel alan Türkiye’deki tek vakıf olarak hayatına başladı. Bu modele göre şehirde yaşayan kişilerden gelen kaynaklar bir havuzda toplanır, şehirdeki problem veya fırsatları ele alan yerel inisiyatiflere hibe desteği sağlanırken, yerel sivil toplum kuruluşlarını ve diğer paydaşları güçlendirmek için kapasite geliştirme desteği verilir.
BBV, şehir düzeyinde de hibe tahsisi yapan bir vakıf kurulabileceğini göstererek, yerel toplumsal gelişim için yeni bir model ortaya koydu. Bu modele göre sadece şehrin ileri gelenlerinin değil herkesin bağışçı olabiliyor ve şehrin gelişimine katkıda bulunabiliyor. Bağışçılar sadece kendi isimlerinin üzerinde olduğu binalara değil şehrin gelişimi için önem arz eden projelere destek oluyorlar. BBV, bağışçılara hem kent aidiyeti hissini verirken, hem de bağışların idaresini kolaylaştırıyor ve destekledikleri çalışmaların takibini onlar adına yürütüyor; böylece bağışçılığı daha güvenilir ve şeffaf hale getiriyor.

Projelerden örnekler;

Bolu Bağışçılar Vakfı Okul Öncesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi;
Bolu’da üniversite sınavı başarı ortalamasının düşük olması sorunu üzerine araştırmalar sonucu elde edilen Bolu’da okul öncesi okullaşma oranının çok az olması üzerine; BBV bir merkez inşa ederek üniversite ve Milli Eğitime bağışladı.
Ayrıca %5 seviyelerinde olan okul öncesi okullaşma oranının yükseltilmesi için kentte büyük bir kampanya da başlattı. Gerek hayırseverler gerek kamudan ilgi gören kampanya ile bu oran 7 yıl gibi kısa bir sürede %95 e yükseldi ve Türkiye ortalamasının çok üstüne çıkmış oldu.

BBV Okul Öncesi Eğitim uygulama ve araştırma merkezi ise Türkiye’de pilot projelerden biri olup. Merkezdeki akademisyenler koordinesinde geliştirilen projeler, şehirdeki tüm okullara gönüllü olarak aktarılıyor ve şehirdeki tüm okul öncesi eğitim sistemi üst düzey yöntemlerle projelendiriliyor.

Seben Elma Üretimi Yenileme Projesi (2 yıldır devam ediyor)
Proje kapsamında Seben ilçesinin ekolojik koşullarında 10 bin metrekare alan içerisinde pazar değeri yüksek 11 adet farklı elma çeşitlerinden toplam olarak 1400 adet bodur ve yarı bodur anaçları üzerine aşılı fidanlar kullanılarak en uygun anaç ve en uygun çeşit araştırması yapılacak. Bölgedeki çiftçilere Isparta Eğirdir Meyvecilik Entstitüsü aracılığı ile budama, yeni nesil elma yetiştiriciliği üzerine uygulamalı eğitimler verdirilmesi.

seben

seben-elma-uretimi-yenileme-2

seben-elma-uretimi-yenileme

Okullar Hayat Olsun Sanat Atölyeleri;
Okullar Hayat Olsun Bolu Çocuk Sanat Atölyeleri” Projesi kapsamında
Kırsal kesimdeki okullara keman, piyano,gitar ve resim malzemeleri alarak müzik sınıfları oluşturmamız kapsamında başlayan proje hızla devam ediyor.

A.İ.B.Ü, MÜZED ve Vakfımız ortaklığında gerçekleşen proje Bolu’da 6 okulda devam ediyor. Proje okullarında AİBÜ öğrencileri veya gönüllü öğretmenler okul dışı saatlerde ders veriyor.

İmkanı olmayan okullarda gerçekleştirdiğimiz bu proje için devam eden okulların yanında 5 gitar alımı ve resim sınıfları malzemeleri alımı desteğimiz devam edecek

okullar-hayat-olsun-2

Bir Çocuk Bir Şehir ve Bolu;

İlköğretim öğrencilerine hayırseverlik, gönüllülük karşılıksız iyilik gibi kavramların onların seviyesine uygun dilde yazılmış “Bir Çocuk Bir Şehir ve Bolu” kitabı ile anlatmak. Kitap ile birlikte dağıtılan anket sorularıyla çocuklara ilerde meslek sahibi olduklarında birer hayırsever olmayı ve iyilik yapmayı aşılamak. Bolu’nun hayırseverlik önderi İzzet Baysal’ı sadece okul hastane ve kamu binalarındaki tabela isimlerinin dışında daha yakından tanıtmak.

bir-cocuk-bir-sehir-ve-bolu

bir-cocuk-bir-sehir-ve-bolu-2

Enerji ve Su Tasarrufu Hibe programı;

BBV yılın her dönemi hibe başvurusu alıyor ve değerlendirip karşılıksız maddi manevi destek sunuyor fakat yılda bir kez bilhassa STK lara yönelik tasarruf temalı hibe programı açıyor.

Hibe çağrısında öncelikle gelen tüm adaylara 2 günlük workshoplar ve uygulamalı proje yazma eğitimleri verdiriyor.

Gelen başvurular arasından seçilen STK projelerine hibe veriyor ve uygulama ve sonuç anına kadar rehberlik yapmaya devam ediyor.

Minik TEMA “ Toprak Dersem Çık”

BBV STk’lardan, Okul aile birlikleri ve üniversite öğrenci, toplulukları ve bireylerden proje başvurusu alıp hibe veriyor.
Örnek projelerden bir tanesi olan Minik TEMA projesi ile Bolu’da yaklaşık 2400 ana sınıfı / okulu çocuğuna Hayvan , doğa ve toprak sevgisi aşılanması odaklı çalışmalar yürütüldü. Gönüllü Minik Tema üniversite öğrencileri ile yürütülen proje ileiçerde ve dışarıda yapılan uygulamalı çalışmalarla birer TEMA gönüllüsü, doğa korucusu yetişti.

bagiscilar_vakfi_minik_temacilara_destek_verdi_h19238

YORUM BIRAK