Çocuklarda Gönüllülük

0
829

 

Çocuklar saf ve pırıl pırıl bir dünyaya gelirler. Damarlarında kin, nefret korku, hasislik, kıskançlık bulunmaz. Onlar gerçek bir sevgi örneğidir. Her çocuk annenin babanın ve toplumun bir eseridir. Gönüllülük bilincini aşılamak demek onlara sevgiyi, saygıyı, kıskançlığı küs olmamayı öğretmek, yaptıklarından iyiliklerinden hiçbir karşılık beklememeyi göstermek demektir.

Sevgiyi ve paylaşma duygusunu benimseyen her çocuk, vatana ve ailesine hizmet ederek huzurlu bir gönüllülük hayatı yaşar.

Çocuk yetiştirirken önemli olan çocuğun insani değerlere sahip olarak büyütülmesidir. İyi bir insan olarak yetiştirilmesidir. Ve en önemlisi çocuğun bunu aile içinde yaşayarak öğrenmesidir. İçinde yaşadığı evde sevgiyi, şefkati görmeyen çocuktan iyi bir insan olmasını beklemek haksızlık olur. İyilik yapmak, yardımda bulunmak bizden bir şey azaltmaz aksine bize mutluluğumuzu çoğaltır, şifa verir. Bereketimiz artar, huzurlu ve sağlıklı oluruz. Bazı aileler çocuklarını yarış atı gibi yetiştiriyorlar. Amaçları onların iyi okullarda okumaları, iyi yerlere gelmelerinden ziyade kendi itibarları için bunları yapıyorlar. Çocuklara maddeye bağlı olmamayı, maddesel kazanımlarla mutlu olmamayı öğretmemiz lazım. Mesela yeni bir telefon veya bilgisayar oyunu çıkıyor, aileler çocuk üzülmesin diye hemen alıyorlar. Anlamsız alışverişler, maddi mutluluklar aşılamak yerine çocuğa verme, paylaşma duyguları aktarılmalı, en önemlisi anne baba bunları kendi yaşantısında çocuğa göstermeli, örnek olmalıdır.

YORUM BIRAK