Dünya ve Gönüllülük

0
858

İnsanlık bir bütündür. İnsan dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, hangi ırktan, hangi dinden, hangi renkten olursa olsun bir insanın çektiği acı, hepimizin canını acıtır. Doğaya verilen her zarar hepimize yansır. Canlı, cansız tüm varlıklar birbirini etkiler, birbirini dengeler ve birbirlerine gereklidirler. Evrendeki her varlık saygıya değerdir. Bizim ona ihtiyacımız vardır; hep birlikte bir bütün oluruz.

 

İnsan evrenin en şerefli varlığıdır, birbirinin nuru ve aydınlığıdır. İnsanların görevleri birbirine hizmet etmektir. Biz diğer insanların acılarını hiçbir karşılık beklemeden dindirmezsek, bizim acılarımızı da karşılık beklemeden dindirecek insanları bulamayız. Bulamamanın sonucu birbirine yabancılaşmaktır, yalnızlıktır ve çaresizliktir…

 

Gönüllülük duygusu dünyada yaygınlaşmadan insanların barışa, mutluluğa ve sevince kavuşması olası değildir. Çünkü gönüllülük, insanla dünyayı dengeleyen, kalpleri birbirine açan, insan ilişkilerine sevgiyi ve cömertliği katan sihirli bir anahtardır. Dünyasal varlıklar insanlık ile dengelenmeyince, kalpler birbirine açılmayınca, insan ilişkileri sevgiden uzak olunca, insanlar hoyratlaşır, gaddarlaşır, zalimleşirler… Televizyonlarda izliyoruz; zalimler, para pul için, birkaç varil petrol için, çoluk, çocuk, kadın, kız, engelli, hasta dinlemeden birbirlerini öldürüyorlar. Kardeş kardeşten, dindaş dindaştan, insan insandan uzaklaşıyor.

Gönüllülük muhteşem bir yüceliktir. Hem insanlığın, hem sevginin, hem dünyanın yücelişidir.

 

YORUM BIRAK