Gönüllü Olma İsteği Neden Doğar

0
518

Allah ezelden ebede sevgidir. O kullarını sever, kullarının da birbirini sevmesini ister. Sınırsız sevgisi bizi yaşatır, aydınlatır, huzura ve mutluluğa kavuşturur. Tüm nimetlerini hiçbir karşılık beklemeden ve koşul koymadan yarattıklarına sınırsızca verir. Bizden de yarattıklarını kendisi gibi karşılıksız ve koşulsuz sevmemizi ister. Gönüllülük bu isteğin yerine getirilmesidir. Canlı, cansız tüm yaratılanı sevmek, korumak, insanların yardımına koşmak, acı ve yoksulluklarını paylaşmak ve onlar için hizmet yapmaktır.

 

Her insanda sınırsız sevme yeteneği vardır. Fakat herkes bu yeteneği aynı şekilde ve verimlilikle kullanamaz. Zaten bu dünyaya gelişimizin nedeni bu imtihana tabi olmak, yeteneğimizi ortaya çıkarmak, sevmemenin verdiği acıları çekmek, sevginin yarattığı güzellik ve mutlulukları yaşamak içindir.

 

Gönüllü olmak, karşılık beklemeden hizmet yapmak, sevmek ve paylaşmak içimizdeki sevgiden kaynaklanır ve her insanda vardır. Önemli olan bu büyük hasleti çok geç kalmadan hayata katmak, hayatımızı gönüllülüğün yaşama sevinci ile renklendirmek, hizmetin coşkusunu hissetmek ve hizmet ederek daha anlamlı yaşamaktır.

YORUM BIRAK