GÜRE ÖZEL GÜLEN GÜRAY KÜTÜPHANESİ

0
809

GÜRE ÖZEL GÜLEN GÜRAY KÜTÜPHANESİ

Hayalden gerçeğe dönüşen, azimle kurulan, sevgi ve dostlukla gelişen bir kültür yuvası…

Kurucuları Nüvid GÜLEN GÜRAY – Ayhan GÜRAY…

Kütüphanenin adı Nüvid Hanım’ın babasının ve eşinin soyadlarından oluşturulmuş.

1954 doğumlu olan Nüvid Güray, henüz okula başlamadan okumayı sökecek, çocukluk ve genç kızlık çağlarında bayramlık alınmak üzere çarşıya çıkıldığında ‘’ Bir sürü giysim var. Giysi yerine kitap alalım “ diye ilk gördüğü kitapçıya dalıverecek kadar okumaya ve kitaba düşkün. Çocukluk yıllarından başlayarak en büyük hayali; olanakları nispeten az çocuklara kültür hizmetleri verebilmek, hatta bir köyde kütüphane açmak… Çocukları da çok seviyor… Sonradan dış ticaret ile uğraştıysa da asıl mesleği; mezunu olmaktan onur duyduğu Ankara Gazi Eğitim Enstitisü’nün kazandırdığı İngilizce öğretmenliği. 1939 doğumlu eşi Ayhan Güray da kitap okumaya çok meraklı, kitaba ve okumaya saygılı bir kişidir ve askerliğini Muş – Varto – Taşçı Köyü’nde yedeksubay öğretmen olarak yapmıştır.

1993 yılından Ağustos 2009’a kadar birer lion olarak Lions’ta geçirdikleri yıllar boyunca İstanbul ve civarında pek çok okulun kütüphaneye kavuşmasını sağlayan ya da kavuşmasına katkıda bulunan Nüvid ve Ayhan, Nüvid’in kulüp başkanlığı döneminde ( 2001 – 2002 ), Kastamonu Cide İlyasbey Köyü İlkokulu’ndan gelen bir talep üzerine o okula da bir kütüphane kazandırırlar.

Ağustos 2009’da İstanbul’dan ve Lions’tan ayrılarak Balıkesir – Edremit – Güre Beldesi’ne yerleşen Nüvid, evinin bir bölümünde bulunan eski bir yağ deposunu yenileyerek önce otantik bir misafir salonu, sonra çalışma odası şekline dönüştürür ama elindeki 2500 kadar kitaba bakarak : ‘’Bu kitapların değerlendirilmesi lâzım. Güre’de de aktif bir kütüphane yok. Biz burayı kütüphane olarak halkın, özellikle de çocukların ve gençlerin yararlarına sunalım…’’ diye önce eşini sonra da hayli güç olsa da annesini ( demokratik! ) usullerle ikna eder. Vakit geçirmeden O zamanki Güre Beldesi Belediye Başkanı, şimdi Edremit Belediye Başkanı olan Sayın Kâmil Saka ile temas kurar ve böyle bir kütüphane açmak istediklerini, açılış kurdelesini de Başkan Bey’in kesmesini arzu ettiklerini ifade eder. Gelen yanıt olumludur. Böylece, 7 Ağustos 2010 tarihinde yapılan bir törenle kütüphane hizmete açılır, 28 Nisan 2011 tarihinde de Balıkesir Valiliği’nce resmen onaylanır.

Kütüphanemizin açıldığı yıl Eylül Ayı’nda, gazeteci – yazar dostumuz Sayın Hıfzı Topuz’la hem bir imza günü hem de bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ertesi yıl, Güre Beldesi’nin perişan haldeki ve kullanılamayan kütüphanesini tam iki ay geceli – gündüzlü çalışarak aktif hale getirdim. Bu arada belediye de fiziksel onarımlarını yaptı. 29 Ekim 2011’de de Bilgi Evi adını verdiğimiz bu merkezin açılışını Sayın Kamil Saka ile birlikte Sayın Hıfzı Topuz’un ve Aydın Boysan’ın katılımları ile gerçekleştirdik. Bu merkezin anahtarları ve sorumluluğu da bende. Fiziksel yetersizlikleri nedeniyle şimdilik yalnızca bazı kitapları muhafaza etme amacıyla kullandığımız bu birim, kapsamlı bir onarım ve tadilat sonrasında ikinci bir kütüphane olarak aktifleşebilir belki.

Kütüphanemizde şu anda kayıtlı üye sayısı 150 kadar. Ancak, özellikle lise çağındaki ve daha büyük gençlerimiz zamanları elvermediği için nadiren gelebiliyorlar. 75 kadar çocuğumuz ise aktif olarak yaz kış devam ediyorlar kütüphanemize.

Okul döneminde genellikle ödevlerini, araştırmalarını yapıyor, ayrıca kitap okuyorlar. Yaz aylarında ise çeşitli eğitsel oyunların ve etkinliklerin yanı sıra kitap okumayı da sürdürüyorlar.

Kütüphanemizdeki basılı kaynak sayısı altı yıl içersinde 2500’den 7500’e ulaştı. Görsel – işitsel kaynaklarımız da 300’ü aşkın. Bu arada binlerce kitabı da halkımıza, üyelerimize, okullarımıza ve kardeş okullara kazandırdık. Ayrıca, Bilgi Evi’nde de 3500 kadar basılı kaynağımız var.

En büyük sıkıntımız, artık kütüphanemizin gerek kitaplarımıza gerekse çocuklarımıza küçük gelmesi ama şu anda yapabileceğimiz bir şey yok ne yazık ki…
Nüvid Güray

 

YORUM BIRAK