Kadıköy Sağlık Eğitim Merkezi Vakfı (KASEV)

0
1263

Kasev 14.Kasım.1986 da kurulmuştur. Büyük değer verdiğimiz aziz öğretmenlerimize sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve çevre sağlığı eğitimi çalışmaları çerçevesinde büyük hizmetler vermiştir, vermeye devam etmektedir.

6 yıllık uzun uğraşlar sonucu tamamlanan “KASEV Vakfı Kadir Rezan Has Öğretmen Dinlenme Evi – Huzurevi” sakinlerine kucak açtı. 1986-1997 dönemi için Tuzla’ da gerçekleştirilen “KASEV Vakfı Kamil Çetin Oraler Kampüsü” projesi KASEV Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Genel Koordinatörü Kamil Çetin Oraler , başhekim olarak görev yaptığı Milli Eğitim Bakanlığı Kadıköy Sağlık Eğitim merkezinde , merkezin gelişmesi ,daha etkin sağlık hizmeti vermesi ve buna destek sağlanabilmesi için 1984`te bu vakfın kuruluşu için uğraşlarına başlamıştır.

KASEV, Kadıköy Sağlık Eğitim Merkezi Vakfı son 10 yılda, yaşlılar ve yaşlılıkla ilgili konuları gündeme getirmiş, kaliteli yaşlılık hizmetleri için “KASEV Yaşlı bakıcısı, refakatçisi eğitimi kursları”, özellikle Alzheimer ve Parkinson ile ilgili çalışmalar, psikososyal çalışmalar, KASEV yaşlı bakım sigortası çalışmaları , dinlenme evi huzurevi için akreditasyon çalışmaları, KASEV ‘I marka haline getirme çalışmaları, ISO – 9001 :2008 Kalite Yönetim Sistemi , yaşlı memnuniyet standardı belgesi alınması,Türk Patent Enstitüsüne yapılan müracaatla TM ile markalanması gibi projeler yapmıştır.

2002-2004 yılları arasında Japon halkına yapılan yardım çağrısına cevap olarak 40 yataklı özel bir bakım bölümü açılmıştır. Bu ilişkiler her düzeyde devam ettirilmektedir. 2003 yılında KASEV, Ankara’ daki Akyurt Vakfı ile kardeşlik ilişkileri kurarak TÜRYAK derneğini kurmuştur.1996 da Türkiye’ de yaklaşık 250 STK ‘ nın katılımı ile oluşan TÜSEV’ e (Türkiye 3.Sektör Vakfı) katıldı. KASEV’ e kardeş olan KASYAD derneğini kurdu. 2005 ‘ de öncülük ederek, Özel Huzurevleri Derneğini kurdu. 2008 ‘ten beri yaklaşık 40 STK’nın katıldığı ülkemizde yaşlı ve yaşlılık problemlerine ilgi duyan Türkiye Yaşlılık platformunun kurucusu oldu.

Modern, çağdaş yaşlılık hizmetlerinin gelişmesi, yerleşmesi için yüzlerce panel, konferans ve toplumsal eğitim çalışmaları gerçekleştirdi. KASEV ARGE dökümantasyon merkezi bugüne kadar 300’ den fazla çalışmaya imza attı.

Ülke dışında Avrupa Birliği ve ABD’ de ve batı ülkeleri ile Japonya’ da KASEV tanınmaktadır. KASEV’ e son 10-15 yılda yurtiçi ve yurtdışından 50’ den fazla ödül verildi. Bu arada 1997’ den beri geliştirilen KASEV kitaplığı daha da büyüdü. Toplam sayısı 22000’ i buldu. Ayrıca KASEV Vakfı Kamil Çetin Oraler Müzesi KASEV’ in adeta tarihçesi niteliğindedir. 1986 ‘ dan 2016’ ya kadar KASEV ‘le ilgili her belge özenle korunmakta ve bu işle özel olarak KASEV’ in kurucusu Kamil Çetin Oraler ilgilenmektedir. Müzede ayrıca Türk sineması Yeşilçam Filmleri koleksiyonunu oluşturmuştur.

YORUM BIRAK