Kimler Gönüllü Olabilir

0
1259

Her insan gönüllü olabilecek sevgiye, arzuya ve hizmet yeteneğine sahiptir. Yaradılıştan gelen bu yetenek ve sevgi rahmetini başka insanlara aktarabilecek yetenekleri geliştirmek, verebilecek, sevebilecek yüceliğe yükseltmek gerekir. Bu yüceliğe ulaşabilmek için açgözlülükten, doyumsuzluktan, hasislikten, kinden, nefretten, kıskançlıktan kurtulmak ve cömertleşmek şarttır. Her insanın, durumu ne olursa olsun, başka insanlara hizmet edebilecek ve başka insanları mutlu edebilecek gücü ve yeteneği vardır.

 

Her insan, hangi konumda olursa olsun, eğer gönlündeki sevginin üzeri küllenmemiş, hizmet üretme arzu ve heyecanını kaybetmemiş ve verdiklerinden karşılık bekleme hasisliğinden kurtulmuş ise insanlığa çok büyük hizmetler verebilir.

 

Gönüllülük sevinci içinde yaşayabilmek, hizmetle mutlu olabilmek için dürüst bir kazanç, temiz bir hayat, sevgiye açık bir kalp gerekir.

 

Bugüne dek hazırladığım gönüllü tüzük ve yönetmeliklerinde gönüllü olma koşulu olarak, “Gönüllü olabilmek için yeterli maddi ve manevi olanaklara sahip olmak” diye yazmışımdır. Okuyanlar hayretler içinde sorarlar. “Gönüllü olabilmek için mutlaka zengin mi olmak gerekir?” Kesinlikle değil, ama öncelikle gönlü zengin olmak gerekir.

YORUM BIRAK