Liderin Vizyonu

0
1312

Hiç kimse başkalarının hedef, hayal ve istekleri peşinde koşmaz. Herkes için kendi hedefi, hayali ve istekleri önemlidir. Oysaki lider, hedef belirleyen ve grubun o hedeflere ulaşması için yol açmaya çalışan kişidir.

Bu nedenle liderin vizyonunu paylaşacak, yansıtacak insanlar olması gerekir. Vizyon, liderin ulaşmak istediği hedeftir. Liderin gücü, vizyonunu gruba yansıtmak, inandırmak ve aynı umudu grupla paylaşmakla ölçülür. Bu umut hem liderin, hem gruptaki insanların gönlündeki kıvılcımı ateşlemeli, herkes gözlerinin önünde beliren geleceğe ait resmi birlikte görebilmelidir.

Vizyon hayal değil, gerçektir. Kesinlikle bir macera değil, hareket noktası olarak kabul edilen gerçekler olmalıdır. Vizyon geleceğin gerçeklerini liderin grupla birlikte yakalama azim ve iradesidir. Gönüllüler sisli bir gelecek için yola çıkmak istemezler.

Eğer liderin inandığı ve grubun içtenlikle paylaştığı bir vizyonu olursa bu, gönüllüleri bir mıknatıs gibi çeker, yollarını belirler.

Vizyonu olmayan lider ilerleyemez. İnsanların lideri izleyebilmesi için liderin yeterli nedenlere sahip olması, izleyenlerin de bu nedenlerin değerine inanmaları gerekir. Gönüllülük, gönül işidir. Liderin vizyonu gönüllülerle birlikte oluşan, gönüllerden kaynaklanan bir geleceği işaret etmiyorsa o hedefe ulaşmak olası değildir.

Vizyonun oluşumunda liderin geçmişinden gelen bilgi, birikim ve deneyimlerin büyük rolü vardır. Fakat gönüllüleri en çok etkileyecek olan liderin ruhsal erginlik ve olgunluğudur. Gönüllülerin gönlünde yarattığı saygı, yıllar boyunca ürettiği inanç, özel yaşamına yön veren ahlak ve erdem ilkeleri, söz ve davranışlarındaki dürüstlük, hakka, hukuka, adalete verdiği önem, karşılık beklemeyen ve hesap tutmayan hizmet arzusu, hem gönüllülere, hem hizmete muhtaç insanlara duyduğu sevgi, şefkat, merhamet liderin vizyonuna ve grubun vizyona bağlanmasına alt yapı oluşturur. Bu temel üzerine inanç duyulan bir vizyon oluşur. Lider için böyle bir yaşamı sergilemek, vizyonu oluşturmak kadar önemlidir.

Vizyonun Gönüllüler Tarafından İzlenebilmesi

Vizyonun benimsenmesi, inanılması yetmez. Vizyon hayal değil, söz değil, yürünmesi gereken bir yoldur.

Bu yolda elbirliği içinde başarı ile yürüyebilmek için, vizyon lider tarafından iyi anlatılmalı, nasıl yürüneceği ve nelerin nasıl yapılacağı hakkında gönüllülere eğitim verilmelidir.

Hedef yolunda yürürken grubun maddi, manevi gereksinimleri olur. Bunlar çok iyi planlanmalıdır. Maddi olanaklar daha kolay bulunabilir. Önemli olan manevi destekleri bulabilmektir. Örneğin hedefe ulaşabilmek için bilimsel bir çalışma gerekiyorsa bu desteği verecek üniversite veya bilim kuruluşu ile anlaşma yapmak, kamu kuruluşlarından destek bekleniyorsa onlara ulaşmak, içerdeki insanların inancı ve uyumu gerekiyorsa bu inanç ve uyumu sağlamak gibi birçok gönüllü beraberliği ve destek gerekebilir. Liderin içindeki güç ve aydınlık bu yolları da açmalıdır.

Gönüllü kuruluşlarda eğitim çok önemlidir. İzlediğim gönüllü kuruluşlarda karşılaştığım en önemli sıkıntılardan birisi vizyon yetersizliğidir. Hedef belirlemekte, hedef doğrultusunda proje üretmekte çok zorlanır ve sorun yaşarlarsa gönüllü kuruluşun gelişmesi, hizmet heyecanı ve yaratıcılığı azalır. Lider için, vizyonu izleyenlerle paylaşır hale gelmek, onu yaratmak kadar önemlidir. Bunun yolu ise; iyi iletişim, empati ve eğitimdir.

Vizyonun gönüllüler tarafından benimsenip yol gösterici hale gelebilmesi için ulaşılabilir hedefler, uyulabilir kurallar ve uygulanabilir yöntemler içermesi gerekir.

Gerçekleşme olasılığı az veya zor olan hedefler ya hayal olarak kalır veya ulaşılamaması nedeniyle grup içinde hayal kırıklığına, kırgınlıklara, kızgınlıklara ve suçlamalara neden olur. Vizyon, gerçekleri ve ulaşılabilirliği ifade etmelidir. Liderin görevi, geleceği iyi planlamaktır.

Vizyon gruba iyi anlatılmalı, her noktasında açıklık, netlik, şeffaflık bulunmalıdır.

YORUM BIRAK