Özgür Haşıcı / İstanbul Sema- Aydın Doğan Eğitim Parkı

0
802

TEGV’de 10. yılını doldurmuş olan bir gönüllü olarak, anı heybem ağzına kadar dolu aslında. Beni en çok etkileyen ve burada bulunma amacımı destekleyen, güçlendiren birkaç anımdan bahsetmek istiyorum. Kayıt zamanı olan bir gün, ofise küçük bir kız çocuğu ile annesi girdi ve etkinlikler hakkında bilgi almak istediler. Ancak çocuk hiç konuşmuyor ve her şeye annesi karar veriyordu. Sohbet esnasında çocuğun içine kapanık ve konuşmaktan çekindiğini öğrendik. Bunun üzerine de Oyun Atölyesi etkinliğini önerdik. Ne tesadüftür ki, o kız çocuğu benim etkinlik grubuma denk geldi. O zamanlar etkinlikler sekiz haftaydı. Bir etkinlik dönemini kapatıp yeni bir dönemi açmıştık. Yine bir kayıt dönemiydi ve ben yine ofiste arkadaşlara  destek oluyordum.

İçeriye yine aynı küçük kız girdi yanında her şeye karar veren annesiyle ama bu sefer içine kapanık, konuşmayan o küçük kız yoktu. Kayıt alan arkadaşımın yanına gitti ve almak istediği etkinlikleri sıraladı, kaydını yaptırdı, gitti. O gün gönüllülük aşkım daha da büyümüştü. TEGV’in var oluş amacının ne denli önemli olduğuna dair inancım kökleşmişti. Sekiz hafta gibi kısa bir sürede bir çocuğun hayatına bu kadar büyük ve güzel dokunuyor olabilmemiz tarifi mümkün olmayan bir durum.

Beni etkileyen bir diğer anım da Düşünebilen Çocuklar etkinliğinin video çekiminde yaşanmıştır. Etkinlikte soru-cevap yapıyordum ve yanlış cevap veren çocuklara da teşekkür ediyordum. Etkinlik bitiminde bizi izleyen grupta yer alan Yapı Kredi Bankası’nın yöneticileri yanıma gelip, “Çok güzel bir etkinlikti, çok şaşırdık, yanlış cevap veren çocuklara yaklaşımınız mükemmeldi. Keşke okullarımızda da böyle bir sistem uygulansa.” dediler ve ben bir kez daha doğru yerde olduğumu gördüm.

Son olarak da, geçtiğimiz günlerde sosyal medya ile bana ulaşan ve benim hatırlamakta oldukça güçlük çektiğim, yıllar önce benden etkinlik alan bir çocuğun mesajını kısaca paylaşmak istiyorum: “Merhaba Özgür Abi, şu an konuşmaktan çekinmiyorsam bu senin sayende. Eğer o gün o etkinlikte beni konuşmam için yüreklendirmeseydin belki de bugün böyle olamayacaktım. Çok teşekkür ederim sana. Umarım hatırlarsın…” Sanırım bu mesaj üzerine pek fazla açıklama yapmama gerek yok. TEGV çok güzel işler yapan bir yer. İyi ki buradayım. İyi ki eğitim gönüllüsüyüm.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı “20. Yıl” Anı Defterinden alınmıştır.

YORUM BIRAK