Türk Böbrek Vakfı

0
1694

Vakfımızın kuruluşundan bu yana geçen 30 yılda oldukça önemli mesafeler ve gelişmeler kaydettik. Resmi senedimizde yazılı hedef ve amaçlarımızın hepsine ulaştık. Bu başarı çizgisini hep beraber yakaladık. Gurur duyuyoruz. 30 sene evvel Resmi Senedimizi kaleme aldığımızda ütopik görünen bu hedefleri 30 sene gibi nispeten kısa bir sürede yakalamış olmak hakikaten mutlu bir olay…

Ancak bizi sağlık sektöründe en üst düzeye getiren ve ödülleri almamızı sağlayan bu çizgi acaba bize yetmeli mi? Cevabı bence “kesinlikle hayır”. İşte bu gerçekten yola çıkarak Yönetim Kurulumuzda aldığımız karar gereği 2002 yılında küreselleşen dünyada, değişimi yaşayan Türkiye’mizde, misyonumuzu yeniden tanımlamaya ve 5-10 yıllık vizyonumuzu saptamaya yöneldik.

Bir atölye çalışmasından sonra biz Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey profesyonel kadromuz hizmetlerimizi çeşitlendirmeye ve daha da genişletmeye karar verdik. Zira sağlığa ayrılan TC genel bütçesi içindeki % 7’lik bütçe payının son derece yetersiz kaldığı için mutlaka daha fazla çalışmamız ve yardıma muhtaç insanımıza daha çok hizmet üretmemiz gerekmektedir. Bu koşullarda köşemize çekilip 30 yılda yaptıklarımız yeter diyemeyiz. İşte bu nedenlerle İstanbul Üniversitesi ile bilimsel işbirliği sözleşmesini 15 yıl evvel imzaladık ve tam gün yasası çıkana dek başarı ile uyguladık. 200’ü aşkın öğretim üyesi bize destek verdi. Böylece hizmet kalitemiz daha da arttı. Bu çerçevede yurdumuzun sağlık sorunlarına daha çok eğileceğiz, daha geniş yelpazede hizmet vermemiz sağlanacak.

Diğer güzel bir gelişme dört diyaliz merkezinde (TBV Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi, TBV Hacı Hüseyin Terzi Diyaliz Merkezi, TBV Kadriye-Kenan Tunalı Diyaliz Merkezi ve TBV Kapaklı-Çerkezköy Diyaliz Merkezi) toplam 600’ü aşkın diyaliz hastasına hizmet vermemizdir. İstanbul Merter’deki Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezimiz toplam 300 hastaya hizmet vermekte ve 65 adet diyaliz cihazı ile halen dünyanın ikinci büyük merkezi konumuna, yılda 100 civarında devam eden böbrek nakilleri ile hizmet yelpazemiz doruk noktasına ulaşmıştır.

Ancak 15 Şubat 2008 kararları ile yapılan mevzuat değişikliği ile oluşan olumsuz koşullar sonucunda İstanbul Özel Hizmet Hastanemiz, Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş.’ye 1 Mart 2010 tarihi itibari ile kiralanmış bulunmakta, fakat vakıf olarak denetim ve ruhsat sorumluluğumuz devam etmektedir.
Bu girişim ile vakıf tekrar maddi ve manevi güç kazanmış bulunmaktadır. 1 Mart 2010 tarihinde yapılan yönetim sözleşmesi ile Hizmet Hastanesi’ne 2 yıl içinde 4 milyar $ civarında teçhizat, tefrişat ve tadilat yatırımları yapılmış, ayrıca doktor kadrosunda ciddi boyutta artışlar sağlanmıştır. Bu girişimler ile elit hastaneler gurubuna girmiş olan hastanemiz, birçok yeni branşta hizmet vererek, hizmet yelpazesini genişletmiş, ayrıca yılda 100 böbrek nakli hedeflenerek bu sürece başlamış bulunmaktayız.

Yapılan sözleşme sonrası alınan bedeller sonucunda, iktisadi işletmemiz konsolide bütçesinde gelir artanı vermeye başlamış, daha evvel uzun vadeye bağlanmış ve ötelenmiş iç ve dış borçların tamamı ödenmiştir. Mali açıdan rahatlamış olan vakfımız, kronik böbrek yetmezliği (KBY) koruyucu hekimliği bağlamında, tuz tüketiminin azaltılmasına yönelik birçok proje ve öneri geliştirmiş ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanlığı’na sunarak, 2011 yılı içerisinde ve 2012 yılı ilk 6 ayında çok büyük başarı sağlamıştır. Gerek ekmekte tuz oranının azaltılması, gerek paketlenmiş gıdalarda tuz içeriği ile ilgili Türk Gıda Kodeksi’nde değişiklik yapılması konularında ciddi gelişmeler sağlanmış bulunmaktadır.

Vakfımız ,2012 ve 2013 yıllarında  kamu yararına faaliyetlerini daha da arttırmış , koruyucu hekimlik adına  “ aşırı tuz tüketiminin azaltılması” amacı ile “ tehlikeyi gör “temalı kamu spotu yaptırılmış, ” restoranlarda tuzlukların kaldırılması”  projesine başlanılmış, bu konuda öncülük eden restoranlara “ tuz duyarlılığı sertifikası” verilmiştir.

 “ Tehlikeyi Gör “ isimli, “ aşırı şeker tüketiminin azaltılması” amaçlı  TV ve Radyo Kamu Spotu,  ulusal ve yerel TV ve Radyolarda yayınlanmaya başlamış,  “ organ bağışı” konusunda yaptırılan “ beni bağışla” isimli  TV ve Radyo kamu spotları başta T.C. Sağlık Bakanlığı olmak üzere çok büyük beğeni kazanmış, RTÜK onayı ile ulusal ve yerel TV ve Radyolarda yayınlanmaya başlamış,  14 Mart 2014 tarihinde  dünya böbrek günü münasebeti ile  “ organ bağışı” konulu düzenlenen basın toplantısına görsel ve yazılı basın mensupları büyük ilgi göstermişler, konusunda  uzman akademisyenlerce  “ kadavradan organ bağışı” en geniş şekilde anlatılmıştır. Ayrıca organ bağışının yapılmasının tüm süreçlerini anlatan bir video çekimi yaptırılarak ilgili tüm kamu ve özel  kurum ve kuruluşlarına, yazılı ve görsel basına dağıtılmış,  organ bağışı çalışmalarımız  bir çok mecrada yayınlanmıştır.

Vakfımızın yine önemli amaçlarından olan, böbrek sağlığının korunması yönünde, erken yaşlarda bilgilenme ve bilinçlendirmeyi arttırmak üzere, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile  “ aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları ve sağlık beslenme” konusunda eğitimler vermek üzere bir protokol imzalanarak  eğitimlere başlanmıştır.

Koruyucu hekimlik adına “ böbrek sağlığının korunması, sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri” isimli eğitime  muhtelif kurum ve kuruluşlarda devam edilmiş, gelen talepler elverdiğince karşılanmaya çalışılmış, İstanbul dışındaki illerde de eğitimlere devam edilmiştir.

Ekim 2013 tarihinde Vakfımızın da üyesi olduğu ve 2011–2013 yılları arasında Vakıf Başkanımı tarafından Başkanlığı yürütülen IFKF (Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu )tarafından Vakıf başkanımıza dönem başkanlığı sırasında yaptığı çalışmalar nedeni ile” üstün başarı”  sertifikası verilmiş,  Vakfımız tarafından hazırlanan dünya böbrek günü faaliyetleri konulu poster” ikinci kez birincilik ödülünü”kazanmıştır.

İstanbul’dan sonra Tekirdağ  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de protokol yapılarak, Tekirdağ ilindeki öğrencilere de “ aşırı tuz ve şeker tüketiminin zararları  ve sağlıklı beslenme ” isimli eğitimler verilmeye başlanmıştır.

2014 dünya böbrek günü etkinlikleri için, ana tema olarak “ güne bir bardak su ile başla”  konusu geniş bir şekilde  işlenmiş, muhtelif etkinlikler yapılmış ,  bu konuda hazırlanan kamu spotu kısa süre içinde RTÜK tarafından onaylanarak Ulusal ve Yerel TV lerde yayınlanmaya başlamıştır. Vakfımızın faaliyetlerine destek veren ve kamuoyunu sağlık konularında bilgilendirerek kamu hizmeti veren basın mensuplarına ve kurumlarına, ilk defa “ medya ödülleri” töreni düzenlenmiş, dallarında seçilen basın mensubu kişi ve kurumlara ödüller verilmiştir.

2014 yılında ve 2015 başlarında ünlü futbolcularla “Ağrı kesici ilaçların bilinçsiz kullanımı” ve “Böbrek taşları” konulu iki kamu spotu daha hazırlanmış bulunmaktadır.

2015 yılı faaliyetlerimiz geçmiş yıllara göre daha yoğun olarak gerçekleşti.

 Malkara Diyaliz Merkezimizin sürdürülebilirliği kalmadığı için 27 Ocak 2015 tarihinde kapatılarak, eksiksiz tüm hastalarına Tekirdağ Diyaliz Merkezimizde tedavileri devam edildi. Malkara Merkezimizin ruhsatında bulunan 5 cihaz Tekirdağ Merkezimize, 10 cihazda Kapaklı Merkezimize taşındı. Kapaklı Merkezimize ilave yapılan 220 m2 inşaatla merkezimizin diyaliz salonları genişletildi ve 7 Mayıs 2015 tarihinde kullanıma açıldı.

13 Mart 2015 Dünya Böbrek Gününde “bilinçsizce ağrı kesici kullanımının böbreklere verdiği zararlar” teması işlendi.

30 Mayıs 2015 tarihinde Vakfımızın resmi kuruluşunun 30. Yılını tamamladık, bu münasebetle çeşitli planlar yaptık.

Tekirdağ ve Kapaklı Diyaliz Merkezlerimiz yapılan tadilat ve renovasyonlarla modern hale getirildi.

30 Nisan 2015 tarihinde Zorlu PSM de ikinci Medya Ödülleri törenimizi gerçekleştirdik.

 31 Temmuz 2015 tarihinde Trakya Bölgesinde böbrek sağlığının korunması ve böbrek hastalıkları ile mücadele projemiz, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından onaylanarak sözleşmeye bağlandı.

 Vatandaşlarımızı böbrek sağlığı hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için sahada verilen eğitimler bu yılda da çeşitli il ve ilçelerde, öğrenci ve yetişkinlere yönelik daha yoğun devam etti. Ayrıca bu yıl vatandaşları bilgilendirme ve bilinçlendirilmelerinde sosyal medyayı daha fazla kullandık,  sağlıklı beslenmeye yönelik özel hazırlatılan kısa video çekimleri, facebook sayfamızda yayınlandı ve yoğun beğeniler aldı.

Bütün bu çaba ve hizmetleri ile vakfımız, sağlık vakıfları arasında LİDER konumuna yükselmiş bulunmaktadır.

30 yılda yakaladığımız bu çizgiyi yaratan başta yıllardır benimle beraber muhtelif Yönetim Kurulları’nda çalışmış ve çalışmakta olan Yönetim Kurulu üyelerimize, üst düzey yöneticilerimize ve en büyüğünden en küçüğüne kadar tüm bağışçılarımıza ve mütevellilerimize,basına,bizi desteklemiş bulunan tüm yerel yöneticilere, üst düzey bürokratlara ve mülki amirlere, siyasi otorite mensuplarına içten şükranlarımı sunar, bundan sonraki çalışmalarımızda da desteklerinizin devamını dilerim.

TBV Yönetim Kurulu

Adres: Bahçelievler Mahallesi, Günes Sokağı, (Eserkent Sitesi Yanı), 34590 Bahçelievler / İstanbul

Telefon: (0212) 507 99 50 pbx

Faks: (0212) 505 08 37

E-Posta: tbv@tbv.com.tr

Web: www.tbv.com.tr

YORUM BIRAK