Yetki, Sorumluluk ve Lider

0
488

Lider büyük grupları yönlendirir, onların sorumluluğunu taşır. Onurlu bir insan için sorumluluk ağır bir yüktür ve sorumluluğunun hakkını vermesi gerekir. Bu nedenle lider grubun beyni konumundadır. Günlük detaylarla ve rutin işlerle uğraşmaz. Liderin bir önemli görevi ise geleceğin liderlerini yetiştirmektir. Geleceğin liderleri yetki ve sorumluluk verilerek yetiştirilir.

Gönüllülük yaşamım boyunca çok denemişimdir; grup ile barışık, saygın bazı üyeler görevlere uzak dururlar, görev talep etmekte tutuk kalırlar. Onları aktif hale getirebilmek için yetki ve sorumluluk vermeyi ne zaman denediysem çok olumlu sonuçlar almışımdır.

Yetki ve sorumlulukları dağıtmadan her şeyi kendisi yapmak isteyen lider, yaşadığı yoğunluk nedeniyle kendi gücü ve yeteneklerini dahi tam olarak kullanamaz.

Yetki ve sorumluluk verebilmek liderin gücünü gösterir. Lider, yetki ve sorumluluk verdiği birçok gönüllünün aklını, yeteneklerini, insanlara olan sevgisini ve hizmet arzularını değerlendirir.

Yetki ve sorumluluk vermesini bilen liderler, üyelerinin ufuklarını açar, hizmet heyecanlarını artırır. Yetki ve sorumluluk vermekte en başarılı yöntemlerden birisi ihtisas komiteleri kurmaktır. Bir vakıfta veya dernekte bir başkan vardır. Eğer ihtisas komiteleri kurulursa her hizmet dalı için o konuda kendini eğiten, ihtisas sahibi olan veya hobisi, zevki o konu olan yeni bir başkan işe başlamış olur. İhtisas komiteleri hizmet kuruluşunun ufkunu genişletir, hizmet çeşitlerini zenginleştirir.

Yetki ve sorumluluk verilmesi gönüllüyü derneğe ya da vakfa daha sıkı bağlar. Gönüllü orada kendine ihtiyaç olduğunu hisseder; bağlılığı ve aidiyet duygusu artar. Taşıdığı yetki ve sorumluluk nedeniyle derneği ya da vakfı sahiplenme ve başarıyı paylaşma arzusu duyar.

Gönüllü lideri yetki ve sorumluluk dağıtırken ve üstlenirken kendinin, üyelerin, grubun bütününün gücünü iyi saptamalıdır. Altından kalkılmayacak projeler, vaatler kurum kimliğini çok zedeler ya da altından kalkabilmek için gösterilen çabalar grupta yorgunluk ve yetersizlik duygusu yaratabilir. Gönüllü amatördür, deneyimsizdir ama altın gibi bir kalbi vardır. Gönüllü liderinin en büyük sermayesi bu altın kalptedir. Kırmadan, incitmeden hizmete yönlendirilmelidir.

YORUM BIRAK